خودروی مفهومی تویوتا در هنگام خواب آلودگی راننده، کنترل خودرو را به دست می گیرد

پریسا قره گوزلو
ﺳﻪشنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
خودروی مفهومی تویوتا در هنگام خواب آلودگی راننده، کنترل خودرو را به دست می گیرد

نمایشگاه CES2017 امسال نیز در لاس وگاس برگزار شد و تعداد زیادی از کمپانی های خودروسازی از این فرصت برای نمایش آخرین دستاوردهای خود در این حوزه از فناوری استفاده کردند. امسال، تویوتا با معرفی Concept-i نمایی از آینده را در مقابل دیدگان علاقمندان قرار داد، خودرویی که نه تنها خودران است، بلکه می تواند با استفاده از هوش مصنوعی با راننده نیز ارتباط برقرار کند. در ادامه با تک شات همراه باشید.


به گفته تویوتا، Concept-i از طراحی برخوردار است که می تواند تجربه ای گرم و صمیمی برای کاربر ایجاد کند. در حالیکه قسمت داخلی این خودرو به نظر جادار و دلپذیر می آید، مهمترین ویژگی این خودروی مفهومی، سیستم هوش مصنوعی پیشرفته آن است که می تواند با راننده ارتباطی برقرار کند که از الگوها و برنامه های یادگیری کنترل خودرو بسیار قوی تر است. Concept-i طوری طراحی شده است که بتواند با استفاده از چندین نوع فناوری احساسات را ارزیابی کند و تشخیص دهد که راننده خودرو در چه زمانی به چه نقاطی سفر می کند.

تویوتا


بعلاوه، این سیستم هوش مصنوعی از فناوری های پیشرفته خودروی خودران برای بهبود امنیت رانندگی استفاده می کند. تحت شرایطی خاص، رانندگان بر اساس ترجیح شخصی خود به دو حالت رانندگی خودران یا دستی دسترسی خواهند داشت، اما Concept-i همچنین این قابلیت را دارد که در صورت کاهش کنترل راننده بر ماشین، کنترل را کامل به دست گیرد. این سیستم میزان توجه راننده و شرایط جاده را تحت نظر دارد و در صورت لزوم حالت پشتیبان خودران را فعال می کند.

تویوتا


بخش گرم و صمیمی این خودرو با نسل جدیدی از رابط کاربری شکل می گیرد که پلتفرم AI Agent این خودرو موسوم به Yui را تشکیل می دهد. در این سیستم به جای نمایش اطلاعات مهم بر روی یک نمایشگر دیجیتال، Yui از نور، صدا و حتی لمس برای اعلام اطلاعات ضروری استفاده می کند. نورهای رنگی در زیر پای راننده مشخص می کنند که آیا اتومبیل در حالت خودران یا دستی قرار دارد؛ پروژکتورهای موجود در بخش پشتی، تصاویر را بر روی ستون ها می اندازند تا در خصوص نقاط کور به راننده هشدار دهند، و سیستم جدیدی هم کمک می کند که نگاه راننده بر روی مسیر تمرکز داشته باشد.

تویوتا


طراحی خارجی Concept-i نیز اطلاعاتی را نمایش می دهد، مثلا نمایش کلمه “Hello” برای خوشامدگویی به راننده و مسافران به محض نزدیک شدن آنها به خودرو. در بخش عقبی این خودرو نیز اطلاعاتی به رانندگان خودروهای پشتی ارایه می شود مثلا هشدار در خصوص یک پیچ خطرناک که پیش رو قرار دارد. قسمت جلویی خودرو هم مشخص می کند که آیا خودرو در حالت کنترل خودران یا دستی قرار دارد.

تویوتا


تویوتا در خصوص ورود این خودرو به خط تولید حرفی نزده است، اما ارزیابی جاده ای آن را در چند سال آینده در کشور ژاپن آغاز خواهد کرد.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات